UE Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
CIEKAWOSTKI
       WYBIERZ SEKCJĘ
Jak pozycja w toalecie wpływa na nasze zdrowie

 
źródło: YouTube

Najsłynniejsze toalety w Nowej Zelandii

Ubikacja publiczna w nowozelandzkim miasteczku Kawakawa - jedno z dzieł austriackiego architekta Friedensreicha Hundertwassera, który w Nowej Zelandii miał od końca lat 70. XX w. swój drugi dom. Jest to jednocześnie jego jedyne dzieło powstałe na Półkuli Południowej i prawdopodobnie najczęściej fotografowana ubikacja publiczna na świecie.
W roku 1998 radni miejscy w Kawakawa zdecydowali się odnowić starą 40-letnią toaletę miejską położoną w centrum miasta, przy czym Friedensreich Hundertwasser z własnej inicjatywy zobowiązał się zaprojektować jej wygląd i wystrój.
Do projektu użyto płytek ceramicznych, które przygotowali uczniowie Bay of Islands College. Cegły użyte do jej budowy pochodziły z budowy banku Bank of New Zealand.
Dzieło to otrzymało wiele nagród, m.in. certyfikat Creative Places Awards 2000.

źródło: Wikipedia

Pecunia non olet

Pecunia non olet (pieniądze nie śmierdzą) – łacińska sentencja, której autorstwo rzymscy historycy Swetoniusz i Kasjusz Dion przypisali Wespazjanowi. Wprowadził on ok. 70 roku n.e. podatek od toalet publicznych. Krytykowany m.in. przez własnego syna Tytusa za zajmowanie się tak niepoważnymi aspektami gospodarki, miał odpowiedzieć pecunia non olet. Według innych źródeł sentencja ta miała zostać wypowiedziana nie w związku z podatkiem od toalet, ale za sprawą podatku nałożonego na garbarzy gromadzących mocz do celów przemysłowych, m.in. oczyszczania skór

źródło: Wikipedia


Najszybsza toaleta świata

Kanadyjska kaskader Jolene Van Vugt pobiła rekord Guinnesa pędząc z zawrotną szybkością - aż 75 km/h - na swojej zmotoryzowanej toalecie na kółkach - donoszą światowe media.

Toaletowy rekord szybkości został ustanowiony w Sydney. 75 km/h to wynik o 7 km/h lepszy od poprzedniego rekordu.
- Przyleciałam wczoraj do Australii i przybyłam tutaj, by wskoczyć prosto na toaletę - powiedziała Jolene Van Vugt. - Było bardzo przyjemnie i jestem podniecona pobiciem rekordu - dodała.

Van Vugt jest byłą kanadyjską mistrzynią motocrossu i pierwszą kobietą na świecie, która wykonała backflipa na motocyklu motocrossowym.

źródło: BBC


Artystyczna kupa

Artystyczny światek staje się coraz bardziej hermetyczny, dziwny i pokręcony. Zaprezentujemy tu kilka przykładów z naszego podwórka, ale także ze świata. Sztuka współczesna to niestety często po prostu gówno.Zaczęło się dość dawno temu od Marcela Duchampa, który w roku 1917 zaprezentował na Wystawie w Nowym Jorku pisuar pod nazwą „Fontanna”. Opisane to zostało jako doniosłe wydarzenie artystyczne: „Najbardziej prestiżowym przykładem współpracy Duchampa z Dada było jego dzieło Fontanna czyli pisuar, zaprezentowane na wystawie „Społeczeństwa Zjednoczonych Artystów” (ang. Society of Independent Artists) w 1917 r. ” Dzieło wyglądało następująco:
 

Później coraz trudniej było szokować, artyści uciekali się do coraz bardziej obscenicznych gestów i twórczości, która kłóci się po prostu ze zdrowym rozsądkiem. W latach 60. XX wieku znany włoski artysta Piero Manzoni oficjalnie rozpoczął sprzedaż swoich ekskrementów. Powstało 90 hermetycznie zapakowanych puszek zawierających po 30 gramów kupy każda – sprzedawane były one za równowartość ich wagi w złocie. A więc okazało się, że gówno można sprzedać za tyle co złoto, trzeba tylko je zapuszkować i podpisać, że należy do artysty. Dobrze że wszyscy na to nie wpadli… A po upływie czasu puszki jeszcze zdrożały – okazało się, że ze względu na korozję i gazy część puszek uległa zniszczeniu. Pozostałe wyceniane są obecnie mniej więcej na 30 000 euro, czyli jakieś 120 000 złotych każda.
 

Dalej to już poszło – płytki w ozdobne wzory, które są po prostu kupą albo instalacja robiąca kupę z podawanych jej dań. To „dokonania” Wima Delvoya. Drugi z tych projektów zdobył nawet nagrodę na prestiżowej Ars Electronica w roku 2007, pierwszy raz instalację Cloaca zaprezentowano w Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii (MuHKA). Kupa robiona przez tę skomplikowana maszynerię jest pakowana próżniowo i sprzedawana.
źródło: nudze-się.pl


Najdroższa toaleta świata

Toaleta warta jest blisko 100 tysięcy dolarów. A to dlatego, że przyozdobiona została kryształami Swarovskiego. Umieszczono ich na toalecie aż 72 tysiące. Można ją było obejrzeć podczas wystawy w Tokio.
źródło: newspix.pl

96 tysięcy euro na… kupę słoniaźródło: youtube.com1
 
Ciekawostki
Humor
PAMI po godzinach

   
 
Start  |  O firmie   |  Lokalizacje  |  Oferta  |  Galeria  |  Referencje  |  Media o nas  |  Ciekawostki  |  Kontakt © Pami 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.